POLONYADA YAŞAM

 

 

Polonyada Yaşam ve Masraflar

 

Polonyada yaşam masrafları Eğitim görülen Üniversite ve eğitimin türüne göre değişmekte olup bir akademik yıl 2500 -4000 Euro arasında değişmektedir.Polonya AB 'ne dahil ülkeler içerisinde temel yaşam ve gıda maddelerinin en uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir ülkedir.

Polonyada bir öğrencinin genç aylık gıda gideri  ortalama 150 Euro tutmaktadır. Gıda giderlerine sigorta, aylık ulaşım masrafı , internet ve sosyal etkinlikler gibi harcamalar ve öğrenci yurdunda konaklama eklenince Aylık ortalama olarak 350 Euro gibi bir bütçe yeterli olmaktadır.

 

Polonyada Üniversite Eğitimi ücretli olmasına rağmen yaşamın ekonomik  oluşu nedeniyle Öğrenciler Polonyada daha ekonomik olarak hayatlarını sürdürmektedir. Ayrıca Polonya sosyal olanaklar açısından Türkiye ile karşılaştırılamayacak derecede uygundur.

 

Polonyada Devlet yada özel öğrenci yurtlarında ikamet eden, ortalama bir yaşam süren bir öğrenci tüm masrafları dahil aylık 350 Avroluk bütçe ile rahatlıkla hayatını sürdürebilir. Polonya devletinin öngördüğü aylık harcamalar bu rakamın altındadır.

Polonya eğitim kalitesi, üniversite harçları ve aylık yaşam gideri ve sosyal olanakları bütünü ile değerlendirecek olursak bir öğrenci için dünyada belkide en yaşanabilir ülkelerden biri diyebiliriz

 

Polonya Üniversiteleri Kataloğumuzu  Buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz